Federația Coaliția pentru Educație recrutează Director Executiv

ACEST PROCES DE RECRUTARE ESTE SUSPENDAT DEOCAMDATĂ

Căutăm o persoană responsabilă, motivată, cu spirit de inițiativă, care să gestioneze, să atragă și să fructifice resursele Federației Coaliția pentru Educație. Dacă ai o experiență de minimum 3-5 ani în management și educație, ai capacitatea de a lucra atât autonom, cât și în echipă, și dorești să contribui semnificativ la dezvoltarea sistemului educațional din România, atunci te invităm să aplici pentru această poziție.

Avem nevoie de o persoană dornică și capabilă ca, prin gestionarea proceselor și resurselor Federației, să contribuie la dezvoltarea organizațională și activitățile Coaliției, precum și la alinierea eforturilor organizațiilor membre, potrivit profilului descris mai jos.

Pentru a aplica la poziția de director executiv,  te invităm să ne trimiți CV-ul, scrisoarea ta de motivație și două scrisori de recomandare pe  email, la adresa info@coalitiaedu.ro, cu subiectul Director Executiv- Coaliția pentru Educație. Pentru a înțelege ceea ce ne propunem, îți sugerăm să consulți site-ul (www.coalitiaedu.eu) și, în special, Manifestul Coaliției. Termenul limită pentru trimiterea aplicațiilor a fost prelungit până la - . Reprezentanți ai Coaliției pentru Educație vă vor contacta pentru următorii pași ai procesului de recrutare.

Despre Federația Coaliția pentru Educație
Înființată în 2015, Coaliția pentru Educație reunește organizații cu experiență în domeniul educației și  își propune să coaguleze energii și resurse pentru a susține dezvoltarea școlii în care fiecare vrea și poate să își împlinească potențialul. Valorile după care ne ghidăm sunt curajul, pasiunea pentru învățare, libertatea, respectul și spiritul de colaborare. Ne propunem:

  • Să asigurăm un spațiu de dialog care strânge împreună oameni dedicați educației;
  • Să formulăm propuneri de politici publice în domeniul educației;
  • Să contribuim activ la dezvoltarea și implementarea strategiei naționale pentru educație;
  • Să facilităm schimbul de bune practici;
  • Să semnalăm derapajele sistemului educațional față de cele mai bune practici internaționale.

Scopul și obiectivele directorului executiv:
Rolul principal al directorului executiv, preferabil localizat în București, va fi dezvoltarea și managementul organizațional al Coaliției pentru Educației.  În primul an, prioritățile directorului executiv vor fi:

  • planificarea, coordonarea, implementarea și evaluarea activităților Coaliției;
  • gestionarea proceselor interne și instituirea unor practici eficiente de lucru;
  • colaborarea cu Consiliului Director în vederea îndeplinirii priorităților/obiectivelor strategice;
  • comunicarea și capacitarea organizațiilor membre în vederea participării la activitățile / evenimentele din cadrul Coaliției
  • strângerea de fonduri pentru susținerea activității coaliției;
  • gestionarea procesului de aderare de noi membri

Directorul executiv va lucra îndeaproape cu membrii Consiliului Director (CD) al Coaliției, iar aceste priorități pot evolua în funcție de deciziile CD.

Responsabilități principale:
General

  • Dezvoltă, implementează, evaluează, adaptează planul de activități al Coaliției, potrivit planificării strategice;
  • Dezvoltă capacitatea operațională a coaliției (resurse umane, materiale, administrativ-logistice, politici interne, instrumente de lucru etc.);
  • Lucrează îndeaproape cu Consiliul Director și sprijină membrii Consiliului Director în activitățile de advocacy, comunicare și reprezentare publică a coaliției;
  • Gestionează fluxul documentelor legale, administrative şi financiare interne şi externe;
  • Identifică și implementează bune practici pentru funcționarea coalițiilor și rețelelor;
  • Instituie practici de lucru etice și eficiente.

Strângere de fonduri și management financiar

  • Dezvoltă și implementează strategia coaliției de strângere de fonduri;
  • Identifică oportunităţi de finanţare pentru activitatea coaliției și gestionează activităţile generatoare de resurse;
  • Administrează resursele financiare și materiale ale organizaţiei în conformitate cu planul anual de activități aprobat de Consiliul Director și angajamentele luate față de finanțatori;

Managementul relației cu membrii coaliției

  • Gestionează procesul de aderare de noi organizații membre la Coaliția pentru Educație;
  • Gestionează relația cu organizațiile membre, le încurajează și contribuie la crearea contextelor pentru ca acestea să participe la activitățile Coaliției;
  • Asigură o comunicare regulată cu membrii activi ai coaliției și administrează nevoile semnalate de membri activi ai coaliției;
  • Organizează întâlnirile Adunării Generale a membrilor activi ai Coaliției.

Resurse Umane

  • Recrutarea, selecția și contractarea echipei de angajați și voluntari;
  • Coordonarea (incluzând formarea și motivarea) și evaluarea activității echipei de angajați și voluntari ai coaliției;
  • Identificarea și colaborarea cu experți în funcție de nevoile operaționale ale coaliției.

Profilul candidatului/candidatei:

  • Valorizează învățarea, libertatea și spiritul de colaborare;
  • Abilități excelente de comunicare scrisă și orală;
  • Gândire strategică și capacitatea de a valorifica oportunități (mai ales în aria strângerii de fonduri);
  • Abilități de networking și negociere;
  • Abilități de coordonare, delegare și motivare a unei echipe (voluntari/angajați) – orientare pe rezultate;
  • Gândire critică, abilități de luarea deciziilor și rezolvarea problemelor;
  • Flexibilitate și autonomie în stabilirea priorităților;
  • Punctualitate;
  • Competențe avansate de management de proiect, management financiar, comunicare, strângere de fonduri, etc. , cu o minimum 3-5 ani experiență;
  • Experiență de minimum 3-5 ani în domeniul educației;
  • Competență în utilizarea tehnologiei și instrumentelor online (pachet Office, pachet Google, CRM etc.);
  • Nivel avansat de comunicare orală și scrisă în limba engleză;
  • Absolvent de studii superioare;
  • Preferabil localizat în București.

Coaliția pentru Educație oferă

  • Oportunitatea valorificării experienței acumulate într-un mediu antrenant: dezvoltarea unei „organizații de organizații” care să producă schimbări semnificative în educație;
  • Mediu profesionist de lucru, alături de persoane cu experiență în educație, motivate de rezultate obținute pe baza valorilor comune;
  • Networking cu experți, organizații și investitori în domeniul educației;
  • Oportunități de formare avansată, în funcție de nevoile apărute;
  • Flexibilitate în organizarea programului de lucru, în contextul unui job full time;
  • Salariu motivant.

No Comments Yet.